wpłać teraz przez Przelewy24

Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2021 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia 2023

w roku 2024

program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 0 zł

(stan na 31.03.2024 r.)

 

 

 

 

 

 

lub wykonaj przelew

 
Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna G1 - dzieci Akomapa (adres e-mail)*
 
kod SWIFT: BREXPLPWMBK
   *podając adres e-mail otrzymasz do końca lutego wykaz wszystkich darowizn przekazanych w roku poprzednim w celu odliczenia od podatku 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dziecięcy zespół tańca afrykańskiego AKOMAPA został założony w 2017 roku w Elminie, w ghańskim miasteczku nad Oceanem Atlantyckim. Założycielem i liderem grupy jest Kwabena Owusu (znany też jako Raskobby), miejscowy bębniarz, który prowadzi również dorosły zespół. Nazwa zespołu w lokalnym języku oznacza "dobre serce". 

 

Wszystkie dzieci z zespołu tj. tancerze, bębniarze i akrobaci pochodzą z rybackiej dzielnicy Elminy o nazwie Bantuma i w zasadzie mieszkają w sąsiedztwie Akomapy, gdzie na terenie prowadzonego przez Raskobbyego guest-house'u odbywają się próby i występy zespołu. Zespół występuje też w okolicznych kurortach dla turystów, a także czasami uświetnia lokalne wydarzenia.

       

W sumie na treningi/próby uczęszcza ok. 40 dzieci w wieku 5-15 lat. Dzięki temu spędzają czas produktywnie, poznają, zachowują, a następnie prezentują afrykańską kulturę, uczą się współdziałania w grupie i dzielą wspólne marzenie: wystąpić za granicą, najlepiej w dalekiej Europie albo USA. Póki co w 2021 r. brały udział w wirtualnym festiwalu w Boliwii.

       

Oprócz sceny do treningów na terenie Akomapy jest świetlica, gdzie nauczycielka tańca Joy pomaga dzieciom w odrabianiu prac domowych, i gdzie od czasu do czasu zagraniczni wolontariusze lub miejscowi artyści prowadzą z dziećmi rozmaite zajęcia, m.in. lekcje j. angielskiego, geografii Ghany i świata, zajęcia o higienie i pierwszej pomocy, a nawet artystyczne wykorzystanie odpadów plastikowych. Czasami organizowane są też wycieczki (np. do stolicy Ghany Akry, czy też do Parku Narodowego Kakum do lasu tropikalnego), półkolonie (m.in. zajęcia sportowo-edukacyjne, wizyta w lokalnym szpitalu i na policji, wspólne sprzątanie okolicy) oraz wydarzenia okolicznościowe (np. Dzień Dziecka czy paczki świąteczne).

 

Jak w przypadku każdej takiej grupy, jej prowadzenie generuje spore koszty, a wpływy z występów pokrywają jedynie niewielką ich część. Potrzebne są co jakiś czas nowe stroje, remonty bębnów i innych instrumentów perkusyjnych, remont świetlicy czy sceny. Od pewnego czasu prowadzony jest też program cotygodniowego dożywiania, gdzie dzieci pod okiem dorosłych przygotowują wspólny posiłek. To wszystko możliwe jest dzięki spontanicznym darczyńcom głównie z zagranicy (m.in. Mama Africa Szczecin wspierająca dożywianie, wolontariusze głównie z Polski wspierający akcje typu półkolonie i wycieczki, czy ostatnio Fundacja Dzieci Afryki, która przyczyniła się do remontu świetlicy i bębnów oraz zakupu nowych strojów). Budżet zespołu zasilają też spontaniczne akcje crowdfundingowe, niemniej jednak odczuwalny jest brak stałego finansowania.

 

Wspierające grupę współpracujące z fundacją polsko-ghańskie małżeństwo Wiktor Kwinta oraz Mabel Boateng - Kwinta wyliczają potrzeby, które w najbliższym czasie chcieliby pomóc zrealizować: potrzebna będzie wymiana dachu nad sceną (szacowany koszt ok. 4000 zł - zmiana ze strzechy, którą bardzo często trzeba naprawiać z powodu wiatru, na ondulinęb). Zespołowi przydałby się też zestaw mikrofonów ze wzmacniaczem i głośnikami, który zapewniłby lepsze nagłośnienie śpiewu, jaki towarzyszy tańcom. To kolejne 4000 zł. W 2022 roku planowana jest wycieczka na północ Ghany, do krainy słoni (Park Narodowy Mole) oraz do miejscowości Funsi, gdzie planowane są wspólne koncerty z lokalną grupą młodzieżową. Taki tygodniowy wyjazd dla kilkanaściorga dzieci z noclegami i wyżywieniem to koszt rzędu 6-8 tys. zł.  

 

Podróżnicy, którzy chcieliby odwiedzić zespół, są zawsze w Elminie mile widziani - zapewnia Wiktor. Pokoje w Akomapa Guest House są schludne i niedrogie, a czas spędzony z grupą na tańcach, bębnieniu, rozmowie i śmiechu pozostaje na długo w sercach gości.

 

 

Dziękujemy za wsparcie działalności

dziecięcego zespołu tańca afrykańskiego:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIECI AKOMAPA

dziecięcy zespół tańca afrykańskiego

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK